Proiect - Sistemul naţional de alertă răpire/dispariţie gravă a unui copil
iniţiat de Inspectoratul General al Poliţiei Române, Ministerul Public, Centrul Român pentru Copii Dispăruţi şi Exploataţi Sexual – FOCUS
25.02.2010
![Trimiteteţi articolul prin email title=](plugins/enviar_email_1_9/mail_ami.png)
În cadrul şedinţei publice de joi, 25 februarie 2010, a avut loc o dezbatere referitoare la modul de implementare a proiectului european „Sistemul naţional de alertă răpire/ dispariţie gravă a unui copil.”
Scopul acestuia constă în crearea în România a unui mecanism naţional de alertă, rapid, în cazul răpirii unui copil.
La discuţii au participat reprezentanţi ai posturilor de televiziune, ai Inspectoratului General al Poliţiei Române, Ministerului Public, Centrului Român pentru Copii Dispăruţi şi Exploataţi Sexual – FOCUS şi Direcţiei pentru Apel Unic de Urgenţă „112”.